Wystawa „Rzeczo-znawcy. Opiekunowie izb pamięci” zaprezentowana!

Długo zastanawialiśmy się, jak zatytułować naszą wystawę poświęconą opiekunom izb pamięci… entuzjaści, ratownicy – tak m.in. nazywamy tych, którzy z pasji dbają o lokalne dziedzictwo. Ostatecznie wybór padł na „Rzeczo-znawców”. Dlaczego?

Zdaliśmy sobie bowiem sprawę, że to słowo najlepiej opisuje tych, którzy znają i rozumieją kolekcjonowane przedmioty, a w zakresie opowieści o dziedzictwie, po prostu znają się na rzeczy. Bez nich, eksponaty prezentowane w izbach pamięci byłyby często tylko zbiorami niemych przedmiotów. Dzięki ich wiedzy i oddaniu, te same przedmioty stają się nośnikami niezwykłych opowieści.

Już od trzech lat Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we współpracy z instytucjami tworzącymi Sieć Ziem Zachodnich i Północnych i dzięki środkom przyznanym przez MKiDN, wspiera izby pamięci w ramach projektu „Ocalone dziedzictwa”. Przez ten czas poznaliśmy wielu wspaniałych i oddanych opiekunów lokalnego dziedzictwa, a sylwetki niektórych z nich stały się dla nas impulsem do pracy nad tą wystawą.

Prezentowane na ekspozycji portrety przedstawiają osoby prowadzące dziewięć spośród 36 izb, z którymi rozwijamy współpracę. Opowiadają oni o wybranym przedmiocie ze swoich kolekcji i dzielą się tym, co ich inspiruje oraz czym są dla nich izby pamięci.

Wystawa miała swoją premierę podczas obchodów 60-lecia Izby Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej. Obecnie można ją oglądać w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu do 17 kwietnia 2025 roku. W kolejnych miesiącach planowane są prezentacje w innych miejscowościach – naszym celem jest zaprezentować ekspozycję możliwie szerokiej publiczności!

Autorem koncepcji wystawy jest dr Marcin Musiał, koordynator projektu „Ocalone Dziedzictwa”. Za redakcję odpowiedzialna była natomiast dr Katarzyna Bock-Matuszyk z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Wystawę ilustrują fotografie Zbigniewa Kordysa oraz Marcina Biodrowskiego. Na wystawie wykorzystano fragmenty nagrań relacji świadków historii zrealizowanych w ramach projektu „Ocalone dziedzictwa”.

Części całych rozmów możecie wysłuchać na naszych kanałach YouTube i Spotify.