Wystawa „Bogatalanta - Bodland - Bogacica - śladami historii Bogacicy i jej mieszkańców” oficjalnie otwarta!

Wernisaż ekspozycji będącej efektem współpracy Stowarzyszenia Wsi Bogacica „Bogatalanta”, Instytutu Śląskiego w Opolu oraz Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” uświetnił trwające w Bogacicy obchody 750-lecia wsi.

Pomysł powstania stałej wystawy zrodził się wraz z decyzją Zarządu Stowarzyszenia Wsi Bogacica “Bogatalanta” o uczczeniu 750-lecia powstania wsi i podjęcia się organizacji tego wydarzenia. Ekspozycja upamiętniająca mieszkańców Bogacicy, pokazuje jak kiedyś żyli tu ludzie. Jak spędzali czas, jak wyglądała ich praca i obrzędy. Ukazuje dawne ulice, domy, sklepy zakłady czy miejscowe instytucje. Na wystawie, którą od 9 czerwca można oglądać na placu Targowym można zobaczyć losy mieszkańców tej niezwykłej miejscowości.
 
– W tym szczególnym dniu należy się uznanie i podziękowanie wszystkim, których talenty i zdolności  organizacyjne wpłynęły na rozwój Bogacicy. Nie sposób ich wszystkich wymienić, gdyż wielu z nich to zwyczajni-niezwyczajni mieszkańcy, którym na sercu leżało zawsze dobro naszej społeczności. Ich dokonania znalazły stałe miejsce we wspomnieniach mieszkańców i zapisały się na kartach historii Bogacicy. Dopisując swoje osiągnięcia do długiej historii Bogacicy, mogą być dumni ze swojej miejscowości. Mimo różnych zdań, poglądów i narodowości jesteśmy jedną społecznością i jest to nasze wielkie osiągnięcie. Radujmy się wspólnie z tego, co posiadamy – mówiła podczas wernisażu Teresa Bursy ze Stowarzyszenia Wsi Bogacica „Bogatalanta”.
 
Teresa Bursy wraz z Ewą Kinder przygotowały tematy i materiały do poszczególnych tablic ekspozycji ukazujących historię, życie codzienne, zawodowe i kulturalne mieszkańców Bogacicy, ale również obecne i nieistniejące już obiekty w przestrzeni wsi oraz mapy i pieczęcie minionych wieków.
 
– W tej miejscowości dostrzegliśmy coś szczególnego, bowiem Bogacica skupia jak w soczewce dzieje Śląska ze wszystkimi jego bogactwami i zmianami, które są niezwykle ważne także dzisiaj. W programie „Ocalone Dziedzictwa” niezwykle istotne jest to, by pamiętać o swoim lokalnym dziedzictwie i aby to dziedzictw ochronić. Jestem pod wielkim wrażeniem współpracy naszej instytucji ze Stowarzyszeniem Wsi Bogacica „Bogatalanta”. Panie zaangażowane w działalność stowarzyszenia wyróżniają się wielkim sercem i pasją wolontariusza, który chce odkryć i poznać losy miejsca, w którym żyje. Ten model współpracy stanowi wzór do dalszego rozwoju naszego projektu. Bardzo za to dziękuję – dodał dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora ds. naukowych w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”.
 
W wydarzeniu oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców udział wzięli także przedstawiciele Instytut Śląskiego z Opola, który w ramach projektu sprawuje opiekę patronacką nad izbą pamięci „Chałpką Starzików” prowadzoną przez stowarzyszenie z Bogacicy. Tak początki współpracy wspominała Leokadia Drożdż z Instytutu – koordynator regionalny na Śląsk Opolski w projekcie „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych.

„Kilka lat temu, kiedy przyjechałam pierwszy raz to „Chałpki Starzików” poznałam niesamotne panie: Elżbietę i Teresę Bursy. Nie sądziłam wtedy, że tamta kilkugodzinna wizyta zamieni się w kilkuletnią przygodę. Z wielką radością będę tutaj powracała i jestem przekonana, że nasza współpraca będzie trwała dalej”.

Koordynatorami projektu wystawy „Bogatalanta – Bodland – Bogacica – śladami historii Bogacicy i jej mieszkańców” są Leokadia Drożdż i Marcin Musiał. Za jej koncepcję i opracowanie odpowiedzialni byli Teresa Bursy, Leokadia Drożdż, Ewa Kinder oraz Marcin Musiał. Opracowanie graficzne ekspozycja przygotowała Katarzyna Andersen.