Wizyta w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

4 października delegacja naszego projektu wzięła udział w konferencji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas której zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia “Ocalonych Dziedzictw” oraz przedstawiono rozstrzygnięcia naboru wniosków do programu “Izby Pamięci” prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzeów.

W wydarzeniu z udziałem prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dr Pauliny Florjanowicz, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzeów uczestniczył dr. Andrzej Jerie, Dyrektor Ośrodka “Pamięć i Przyszłość”, który podsumował pierwszy rok działań programu “Ocalone Dziedzictwa”.

– Ten pilotażowy, pionierski program zaczął się do tego, że przyszli do mnie przedstawiciele Stowarzyszenia Ziemi Kąckiej, mówiąc, że mają zbiory, jednak nie wiedzą co z nimi zrobić, a chcieliby – kiedy ich już zabraknie – coś po sobie pozostawić. Zaczęliśmy współpracę, zastanawialiśmy się, co z tymi zbiorami zrobić, pomogliśmy je zabezpieczyć, a potem zaczęliśmy pracować nad koncepcją wystawy. Przy dobrej woli lokalnych władz, burmistrza miasta i gminy Kąty Wrocławskie, którzy przekazał piętro po ewangelickiego kościoła na te zbiory, powstała wystawa” – mówił dyrektor Ośrodka “Pamięć i Przyszłość”.

Profesor Piotr Gliński przypomniał z kolei że MKiDN poprosiło Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, żeby „spróbował zinstytucjonalizować program pomocy dla tego typu oddolnych inicjatyw dotyczących izb pamięci”. „Ten program od kilku lat jest realizowany we Wrocławiu, na terenie Polski Północnej i Zachodniej, ponieważ sieć, w której znajduje się Ośrodek “Pamięć i Przyszłość”. Tam pilotażowy program tego typu zrealizowaliśmy. On jest realizowany do tej pory, ponieważ ten program spotkał się z bardzo dobrym odbiorem” – zwrócił uwagę.

Podczas konferencji poznaliśmy także wyniki naboru wniosków do I etapu programu Izby Pamięci prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzeów. Zadaniem programu jest wsparcie finansowe i merytoryczne działań organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury szczebla gminnego mających na celu rozwój izb pamięci o zasięgu lokalnym.

Program finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród społeczności lokalnych, czego wyrazem jest złożenie 161 wniosków.