Kolejne izby dołączają do projektu!

4Cztery kolejne izby podpisały porozumienia o dołączeniu do projektu “Ocalone Dziedzictwa”. Każda z nich opowiadała zupełnie inną, lokalną historię a my mieliśmy przyjemność spotkać niesamowitych pasjonatów.

24 października odwiedziliśmy dwie izby z województwa lubuskiego. Najpierw zawitaliśmy do Centrum Edukacji w Skwierzynie, którą prowadzi skwierzyńskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Miejsce to poświęcone jest głównie mieszkańcom Skwierzyny oraz ich udziale w II Wojnie Światowej oraz Powstaniu Wielkopolskim.

Jeszcze tego samego dnia odwiedziliśmy przygraniczny Gubin. W mieście od lat działa Izba muzealna Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Opowiada o historii miasta Gubina oraz sąsiedniego Guben, będących przez wieki jednym miastem.
Następnego dnia nasza delegacja była już w województwie warmińsko-mazurskim. Z samego rana ugościło nas Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie Ziemi Górowskiej DREYSE w Muzuem Miejskim w Górowie Iławieckim. Ekspozycja przedstawia losy Górowa Iławieckiego oraz okolicznych ziem, przez pryzmat odkryć detektorystycznych. Po podpisaniu umowy udaliśmy się dopełnić formalności w kolejnym mieście.

Ostatnim przystankiem na naszej trasie było Braniewo, gdzie Towarzystwo Miłośników Braniewa prowadzi Muzuem Ziemi Braniewskiej. Muzeum które posiada imponujące artefakty pokazuje losy mieszkańców miasta oraz historię samej miejscowości na przestrzeni wieków.

Miłym akcentem na koniec dnia, było niespodziewane zaproszenie nas do nowopowstającej izby pamięci, która mieści się przy 43 Batalionie Lekkiej Piechoty imienia ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa”. Izba poświęcona jest ppor. Henrykowi Wieliczce ps. „Lufa, który po zakończeniu II Wojny Światowej działał na terenie Pomorza oraz Warmii i Mazur.