Wioska Kolejarzy dołącza do projektu Ocalone Dziedzictwa!

Miło nam poinformować, że Wioska Kolejarzy z Miłkowicach na mocy porozumienia podpisanego z lokalnym GOKiS-em oraz Stowarzyszeniem “Kolejarz”, stała się piątą izbą z Dolnego Śląska, która oficjalnie została włączona do projektu “Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”.

– Do tej pory na Dolnym Śląsku podpisaliśmy porozumienia z 5 izbami pamięci. W ramach projektu “Ocalone Dziedzictwa” blisko współpracujemy także z 6 innymi. Dodam tylko, że z naszego rozpoznania wynika, że na Dolnym Śląsku może działać nawet ponad 100 izb pamięci – mówi Szymon Beniuk, dolnośląski koordynator projektu.

Oficjalne podpisanie porozumienia odbyło się w poniedziałek, 17 kwietnia podczas wizyty zespołu projektu Ocalone Dziedzictwa w Miłkowicach.

Miłkowicka izba “Wioska Kolejarzy” pielęgnuje pamięć o kolejarskiej historii regionu. Bowiem kolej przez Miłkowice przeprowadzona została już w 1845 roku, łącząc ówczesny Breslau z Berlinem, a w samych Miłkowicach do lat 80. XX wieku 80% ludności pracowała na kolei. Dziś po latach świetności kolejnictwa na tym terenie pozostało wspomnienie smugi pary wydobywającej się z kominów lokomotyw oraz zarządzana przez Dyrektor GOKiS-u Annę Graf izba.

Podczas wizyty zespół wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia, który na mocy porozumienia stał się partnerem izby określił typ i charakter zbiorów znajdujących się w izbie oraz podzielił się profesjonalną wiedzą z zakresu ich archiwizacji. Ponadto izbie przekazane zostały materiały do zabezpieczenia zbiorów, a w planach są dalsze prace konserwatorskie i promocyjne.

Ta niezwykła izba jest niezwykle aktywna na polu edukacyjnym, organizując warsztaty muzealne dla szkół, gry terenowe, kolejarskie sesje zdjęciowe czy niezapomniane przejażdżki drezyną. Niecenioną wartością izby są także możliwości spotkania z lokalnymi emerytowanymi kolejarzami, którzy są niezastąpionymi przewodnikami po kolejarskiej historii Miłkowic.

Serdecznie polecamy wizytę w Miłkowicach, do miejscowości położonej na trasie kolejowej Legnica – Bolesławiec można dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskiej.

Stowarzyszenie „KOLEJARZ”
ul. Wojska Polskiego 77
59-222 Miłkowice
tel. 76 8871222 lub 668676332
[email protected]

„Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” to realizowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt współpracy z podmiotami prowadzącymi izby pamięci w zakresie zabezpieczania gromadzonych przez nie kolekcji.