Szkolenie opiekunów izb z zakresu interpretacji dziedzictwa
Zależy nam, aby dziedzictwo poruszało, zaciekawiało, prowokowało do zadawania pytań i pogłębiania wiedzy naszych odbiorców. Podczas wrześniowego szkolenia dla opiekunów izb pamięci zastanowiliśmy się, jak uzyskać ten efekt wśród odwiedzających izby pamięci.
Do tematu warsztatów z metody interpretacji dziedzictwa podeszliśmy bardzo poważnie i na dwudniowe szkolenie dla opiekunów izb pamięci zaprosiliśmy dr. Sebastiana Wacięgę i Tomasza Adamskiego, fachowców Małopolskiego Instytutu Kultury z zakresu interpretacji dziedzictwa.
Podczas dwudniowych zajęć, które odbyły się 26 i 27 września we Wrocławiu, eksperci przybliżyli zespołom naszych izb zasady tworzenia scenariuszy oprowadzania oraz zdradzali tajniki, dzięki którym będą potrafili budować głębsze relacje publiczności z lokalnym dziedzictwem i jego treściami.
Wspólnie zastanawialiśmy się jak utrzymać uwagę naszych odbiorców i odpowiednio do ich potrzeb i możliwości dobierać treści. Podczas warsztatów prezentowano przykłady zastosowań narzędzi interpretacji dziedzictwa wypracowanych przez ekspertów organizacji Interpret Europe.
Zdobytą wiedzę sprawdziliśmy w praktyce podczas wizyty na wystawie głównej Centrum Historii Zajezdnia, gdzie przenosiliśmy nasze doświadczenie szkoleniowe na przykładowe scenariusze oprowadzania. Mamy nadzieję, że zaprocentuje to także w naszych izbach.
Wkrótce na naszych stronach pojawi się nowy cykl wideo, przedstawiający rozmowy ze specjalistami z zakresu dziedzictwa, zachęcamy do śledzenia naszych profili.