Projekt „Ocalone Dziedzictwa” z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2025 rok

Działamy dalej! Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację celową na 2025 rok na realizację projektu „Ocalone dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci”. To kontynuacja wsparcia naszego przedsięwzięcia, którego celem jest zabezpieczanie lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez rozwijanie współpracy z izbami pamięci w Polsce.

– Z radością przyjęliśmy decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o kontynuacji finansowania projektu „Ocalone dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci” z jednoczesnym rozszerzeniem naszych działań na skalę ogólnopolską. Dziękujemy za okazane zaufanie i wsparcie, które stanowi dla nas motywację do dalszej pracy. Z pełnym zaangażowaniem będziemy rozwijać nasz program, umacniając sieć współpracy z izbami pamięci i wykorzystując ich potencjał na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego – mówi dr Marcin Musiał, koordynator projektu.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
Dotacja celowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt „Ocalone dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci”

79/DF-VII/2025
Dofinansowanie na rok 2025: 2 000 000,00 zł
Całkowita wartość w 2025 roku: 2 000 000,00 zł
Data podpisana umowy: 19 marca 2025 r.

Projekt „Ocalone dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci” realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma na celu współpracę z podmiotami prowadzącymi izby pamięci w zakresie zabezpieczania gromadzonych przez nie kolekcji.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu na 2025 rok, projekt będzie kontynuowany i rozszerzony na skalę ogólnopolską, umożliwiając dalsze działania na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego. Projekt jest realizowany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, który współpracuje z instytucjami obejmującymi izby pamięci w danym regionie opieką patronacką.

Zadania realizowane w ramach projektu pozwalają na skuteczniejsze zachowanie i ochronę lokalnych skarbów kultury. Wspieranie inicjatyw realizowanych w izbach pamięci stanowi istotne wyzwanie, bowiem każda społeczność posiada swoją unikalną historię i tradycje, które zasługują na uwiecznienie i przekazanie przyszłym pokoleniom.

Projekt angażuje lokalnych pasjonatów i regionalistów, co pozwala na oddanie głosu tym, którzy mają bezpośrednią więź z danym miejscem i jego historią. Dodatkowo, dbamy o to, aby zbiory historyczne były nie tylko gromadzone, ale i przez izby odpowiednio zabezpieczane, a osoby zaangażowane w ich funkcjonowanie dysponowały odpowiednią wiedzą, kompetencjami i narzędziami.

Zadaniem projektu jest także ożywienie świadomości lokalnych społeczności i angażowania ich w działania na rzecz poznawania i promowania własnych tradycji i historii, a w efekcie wsparcie procesów kształtowania tożsamości w tych lokalnych wspólnotach.
Łącząc historię, pasję i lokalną społeczność, izby pamięci mają ogromny potencjał w kształtowaniu przyszłości na bazie przeszłości.