Park Etnograficzny w Niechorzu

26 czerwca Kamila Krężel i Paula Sendra odbyły podróż studyjną do Parku Etnograficznego w Niechorzu, aby nawiązać kontakt z nowo powstającą izbą pamięci.

Park Etnograficzny w Niechorzu, prowadzony przez Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego, to wyjątkowe miejsce poświęcone historii i tradycjom rybołówstwa oraz kultury Pomorza Zachodniego. Izba pamięci powstała w oparciu o zbiory członków stowarzyszenia, darowizny oraz wypożyczone kolekcje, które obejmują około 250-300 obiektów muzealnych. Najcenniejsze eksponaty to oryginalny wiatrak koźlak z okolic Poznania, kompletny zbiór rybackich narzędzi połowowych oraz echosonda.

Budowa Parku Etnograficznego została zrealizowana przy wsparciu Funduszy Unijnych, w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału rekreacyjnego i turystycznego Pomorza Zachodniego”, który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

W trakcie wizyty przedstawicielki miały okazję zapoznać się z obecnym stanem zbiorów, które są w większości zinwentaryzowane, a także zobaczyć warunki przechowywania eksponatów w dużej sali ekspozycyjnej mieszczącej się w jednej z zrekonstruowanych chat.

Park Etnograficzny, choć młody, rozwija się dynamicznie i planuje stworzenie czterech stałych miejsc pracy. Mimo że izba nie ma stałego finansowania ze środków rządowych ani samorządowych, to dzięki współpracy z gminą Rewal możliwe są dalsze rozmowy na temat rozwoju i wsparcia tej unikalnej placówki.

Dziękujemy za gościnność i czekamy na dalsze efekty tej wspaniałej inicjatywy!