Otwarcie nowej Izby Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej!

13 maja 2023 roku na długo zapadnie w pamięć mieszkańcom Dąbrówki Wielkopolskiej i całej Gmina Zbąszynek.

Sobotnie otwarcie wystawy stałej w odrestaurowanej Izbie Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej przyciągnęła do Szkoły Podstawowej “Pomnik Rodła” imponujące tłumy. Całemu zamieszaniu “winni” byli Marek Pych, społeczny opiekun Izby Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej; Wiesław Czyczerski, Burmistrz Zbąszynka; Piotr Kociołek, Sołtys Dąbrówki oraz instytucje zrzeszone w projekcie Ocalne Dziedzictwa: Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego oraz Ośrodek “Pamięć i Przyszłość”.

To dzięki naszej współpracy udało się w tym wyjątkowym miejscu, z którym wiąże się wieloletnia walka o polskość mieszkańców Dąbrówki oddać do użytku nowoczesną wystawę lokalnej Izby Pamięci, której historia sięga 1965 roku.
Przed prawie 60 lat Izbę w Dąbrówce do życia powołała Wanda Chełkowska, nauczycielki miejscowej szkoły. Zbiory dokumentują przede wszystkim polskość Dąbrówki. Są świadectwem walki z próbami germanizacji. Dostarczaja dowodów bogatego życia kulturalnego, sportowego i obyczajowego. Wszystkie te skarby zgromadziła Wanda Chełkowska tworząc pomnik polskiego heroizmu minionych lat. W zbiorach znajdują się m.in. dokumentacja działalności miejscowych organizacji polonijnych, imponująca ekspozycja sztuki ludowej, z oryginalnym strojem dąbrowieckim. Przez kolejne dekady dzieło Chełkowskiej kontynuowali kolejni zapaleńcy lokalnej historii.

Dziś pałeczkę opieki nad Izbą dzierży Marek Pych, człowiek-orkiestra który jest gospodarzem tego miejsca, a podczas sobotniej inauguracji wcielił się w rolę konferansjera uroczystości i jako pierwszy oprowadził zwiedzających po nowej wystawie.

– Remont Izby dojrzewał w nas kilka lat. Zadaniem mojego pokolenia było oddanie tej izby w jak najlepszym standardzie, to było nasze zobowiązanie wobec minionych pokoleń. Po dzisiejszej uroczystości jestem głęboko zbudowany tym, że te kolejne mogą szukać autorytetów wśród lokalnych patriotów – zauważył sołtys Dąbrówki Wielkopolskiej, Piotr Kociołek.

Podczas wydarzenia zgromadzeni mieli szansę obejrzeć występy Zespołu Śpiewaczego “Dąbrowszczanka” oraz Ludowego Ogniska Muzycznego. W lokalną historię wprowadził publiczność wykład dr. Grzegorza Bosego o historii Dąbrówki Wielkopolskiej i pałacu Alberta oraz przejmująca projekcja filmu dokumentalnego “Izba Pamiątek” z 1965 roku, w którym mieszkańcy Dąbrówki odnajdywali swoich przodków i znajomych.

– Jestem zaszczycona, że mogę dziś razem z zespołem Instytutu Zachodniego gościć na otwarciu zrewitalizowanej Izby w Dąbrówce bowiem Państwa działalność urzeczywistnia ideę, która przyświecała Zygmuntowi Wojciechowskiemu, patronowi naszego Instytutu. Budowanie wspólnej, polskiej tożsamości pokazuje piękno i różnorodność naszych tradycji i naszej kultury. I za to chciałam Państwu podziękować. Możecie liczyć na nasze wsparcie – mówiła podczas uroczystości dr Justyna Schulz, Dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Wyjątkowość rodzinnej atmosfery podczas sobotniego wydarzenia udzielała się wszystkim na publiczności o czym wspomniał także Marcin Musiał, koordynator projektu “Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”.

– Być dzisiaj tutaj z Państwem jest dla mnie, jako wrocławianina, ogromnym zaszczytem. Tworzycie państwo prawdziwie rodzinną atmosferę. Bardzo dziękuję Małgosi Bukiel z Instytutu Zachodniego, że wskazała właśnie państwa izbę, jako tę, która powinna dołączyć do projektu Ocalone Dziedzictwa. Dziś wiem, że to była jedyna słuszna decyzja. Naszym zadaniem jest pielęgnowanie i utrwalanie tradycji, a współpracując z taką izbą jak ta w Dąbrówce, to zadanie staje się prawdziwą przyjemnością – dodał.

Fotogaleria z wydarzenia dostępna jest na profilu Facebook Ocalone Dziedzictwa

„Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” to realizowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt współpracy z podmiotami prowadzącymi izby pamięci w zakresie zabezpieczania gromadzonych przez nie kolekcji.