„Ocalone Dziedzictwa” wzmacniają swoją reprezentację na Warmii i Mazurach!

Z radością informujemy, że w połowie października podpisaliśmy kolejne porozumienia z izbami, które dołączyły do naszego projektu. Tym samym reprezentacja naszych izb wzbogaciła się o dwa punkty na mapie województwa warmińsko-mazurskiego: Jeleń oraz Waśniewo-Grabowo.

Zaraz po szkoleniu dla naszych koordynatorów regionalnych oraz przedstawicieli izb zrzeszonych w projekcie „Ocalone Dziedzictwa”, które zakończyło się 11 października w Olsztynie, zabraliśmy się do dalszej pracy. Tym razem „ruszyliśmy w teren” by przywitać w naszym gronie kolejne izby pamięci.

Odpowiednio 11 i 12 października nasze szeregi zasiliło Muzeum Przyrody oraz Muzeum Etnograficzne im. Edwarda Klemensa w Jeleniu oraz Izba Pamięci w Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie.

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy malowniczo położony na południowo-zachodnim krańcu województwa warmińsko-mazurskiego Jeleń, gdzie znajduje się Muzeum Przyrody oraz Muzeum Etnograficzne. W towarzystwie p.o. Dyrektora Welskiego Parku Krajobrazowego Marcina Modrzewskiego, Izabeli Redman-Zalewska, koordynatora głównego projektu  Marcina Musiała oraz koordynatorów regionalnych: Artura Sobieli i Tomasza Sikory, podpisano porozumienie otwierające przed nami drogę do ścisłej współpracy.

Dzięki dołączeniu do projektu, jeleńskie muzeum może liczyć nie tylko na nasze wsparcie merytoryczne. W najbliższym czasie zostanie wykonana największa z planowanych prac: elektroniczna ewidencja zbiorów, która będzie zawierała zdjęcia obiektów i ich opisy. Przed nami także praca nad zabezpieczeniem zbiorów.

Eksponaty części etnograficznej muzuem pochodzą w większości od prywatnych darczyńców bądź instytucji i są to głównie sprzęty gospodarstwa wiejskiego. Mamy tutaj około 400 różnych przedmiotów, w tym przyrządy do wydobywania – niegdyś tak istotnego dla regionu – torfu, narzędzia rolnicze, ale również wyposażenie dawnej sali szkolnej, a nawet ręcznie pisany pamiętnik z obozu Stutthof. W muzeum znajdziemy także artefakty archeologiczne kultury wielbarskiej, model grodziska wczesnośredniowiecznego wraz z resztkami ceramiki pochodzącej z różnych okresów oraz dwie mini-ekspozycje: entomologiczną oraz prezentującą zestaw minerałów charakterystycznych dla regionu.

Dużym udogodnieniem Muzeum jest jest możliwość pobrania aplikacji i zwiedzanie Muzeum z audioprzewodnikiem. Niemniej zachęcamy do rozmów z opiekunkami poszczególnych części, będąc pod wrażeniem ich kompetencji i zaangażowania.

Dzień później udaliśmy się do Waśniewa-Grabowa, gdzie podpis pod porozumieniem włączającym izbę działającą przy tamtejszej szkole podstawowej złożyła Dyrektor Beata Jóźwiak, pomysłodawczyni utworzenia w 2016 roku Izby noszącej dumnie imię Zawiszy Czarnego. W tej prężnie rozwijającej się izbie znajdziemy wiele eksponatów gromadzonych przez pana Waldemara Szypulski, wieloletniego konserwatora szkoły, podarowanych przez mieszkańców, czy też przez parafię w Janowcu Kościelnym. Pani dyrektor szczególnie sobie monetę z 1812 roku, cytrę, czy też otrzymany niedawno strój powstańca styczniowego z 1863 roku.

Co warte podkreślenia, izba pamięci mieści się w budynku otwartym w 1937 roku. Wzniesiono go w oparciu o projekt poznańskiego architekta Mariana Andrzejewskiego.

Cieszymy się z rozpoczętej współpracy z nowymi izbami. Dziękujemy za okazane zaufania oraz uznanie naszych dotychczasowych działań. Przed nam wiele wyzwań.