Izby Pamięci i Tradycji Poboża
Warmińsko-mazurscy koordynatorzy regionalni, Artur Sobiela i Tomasz Sikora kontynuują letnie wizyty studyjne. W ostatnich dniach czerwca złożyli wizytę we wsi Janowiec Kościelny znajdującej się na południowym krańcu województwa warmińsko-mazurskiego.
W okresie międzywojennym były to północne rubieże Rzeczpospolitej. Wieś leży na obszarze krainy etnograficznej zwanej Poborzem lub też Pobożem (część Ziemi Zawkrzeńskiej) i stąd wywodzi się nazwa tutejszej Izby Pamięci i Tradycji Poboża.
Jej eksponaty zgromadzono w dwóch pomieszczeniach, a są to głównie sprzęty gospodarstwa domowego, dewocjonalia, pamiątki rodzinne i meble, choć można znaleźć też hełmy z czasów II wojny światowej. Zbiory zostały zgromadzone dzięki ofiarności mieszkańców regionu.
Na szczególną uwagę zasługuje tradycyjny, dobrze zachowany strój pobożański i trzy wyjątkowe dokumenty. Pierwszy to plan gruntów wsi szlacheckiej Leśniki z 1911 roku oraz akty wręczenia sztandaru i poświęcenia szkoły w pobliskim Jabłonowie-Dybach.
W obecności prezydenta Ignacego Mościckiego, sztandar na Zamku Królewskim w Warszawie wręczył Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Wojciech Świętosławski. Działo się to 21 września 1938 roku, a niemal rok później, 17 września 1939 roku Zamek spłonął podczas tzw. „czarnej niedzieli”.
Galeria zdjęć z wizyty dostępna jest na naszym profilu Facebook