Izba Tradycji w Byczynie dołącza do projektu!

Z wielką radością informujemy, że wraz z 28 lipca 2023 roku Izba Tradycji znajdująca się byczyńskiej wieży ratuszowej oficjalnie dołączyła do projektu „Ocalone Dziedzictwa”. To kolejna izba z województwa opolskiego, która razem z nami chce rozwijać swoją działalność.

W spotkaniu inaugurującym wejście Izby do projektu udział wzięli: Koordynator Regionalny Projektu na Śląsk Opolski – Leokadia Drożdż, Koordynator Projektu – Marcin Musiał, Burmistrz Byczyny – Iwona Sobania oraz prowadzący izbę Wojciech Skarbecki.

Izba Tradycji w wieży ratuszowej w Byczynie prowadzona jest przez tamtejszy Urząd Miejski, a jej otwarcie nastąpiło 24 stycznia 2011 roku w 423. rocznicę bitwy pod Byczyną.

Izbę tworzą eksponaty przekazane przez mieszkańców oraz archiwa związane z byczyńską historią. Izba mieści się na poddaszu byczyńskiego ratusza, skąd rozpościera się malowniczy widok na okolicę. Do pokonania jest co prawda 114 krętych schodów, jednak na szczęście przed remontem wieży została ona wyposażona w windę przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnościami.

Izba prezentuje między innymi archiwalne dokumenty i zdjęcia byczynian, którzy walczyli w kampanii wrześniowej, byli żołnierzami Armii Krajowej czy Armii Wyzwoleńczej. Jedna z gablot poświęcona jest bitwie pod Byczyną z 1588 roku, w której to starły się wojska pretendenta do tronu polskiego po śmierci Stefana Batorego, arcyksięcia austriackiego Maksymiliana III Habsburga z armią Rzeczypospolitej dowodzoną przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

W izbie możemy zobaczyć także replikę zbroi husarskiej, którą izba otrzymała w prezencie od Muzeum Wojska Polskiego w 400. rocznicę byczyńskiej bitwy oraz wystawę fotograficzną dokumentującą wykopaliska archeologiczne z 2009 roku, kiedy to na ul. Okrężnej w Bycznie archeolodzy natrafili na stare cmentarzysko. Ekshumowano wówczas kilkaset doskonale zachowanych szkieletów z X wieku.

Izba tradycji i punkt widokowy czynne są w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Byczynie. Chętnych do zwiedzania Izby Tradycji oraz wejścia na wieżę widokową zapraszamy do skontaktowania się pod numerem telefonu 77 413 41 50.