Izba Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich

„Człowiek bez znajomości przodków jest jak drzewo bez korzeni, lub jak strumień bez źródła”

Tym razem Leokadia Drożdż, koordynator regionalny na Śląsk Opolski, odwiedziła Izbę Tradycji Śląskiej, mieszczącą się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borkach Wielkich.

Jak informuje, już od progu przywitała ją uśmiechnięta pani Anna Meryk, dyrektor tej instytucji. Wizyta w tej izbie to niesamowite przeżycie i może być inspiracją dla osób, które zajmują się tą tematyką lub chcą poznać historię przedmiotów, a tym samym mieszkańców Borek Wielkich i okolicy.

W izbie Leokadia znala kartkę z napisem:

„Człowiek bez znajomości przodków jest jak drzewo bez korzeni, lub jak strumień bez źródła”, a pod nim namalowane drzewo.

Pani Anna, to skarbnica wiedzy, może godzinami opowiadać o tej niezwykle urządzonej przestrzeni. Izba ta, po przeprowadzonym remoncie i powiększonej powierzchni wystawienniczej została ponownie otwarta 22 października 2013 r.

W jednej sali znajduje się aranżacja w pełni wyposażonej klasy szkolnej, w której do tej pory odbywają się lekcje regionalizmu. Są tam również meble i przedmioty odtwarzające pokoje gościnne oraz wszelkiego rodzaju sprzęt używany w gospodarstwie domowym, min. wózki dziecięce, walizki, telefony, maszyny do szycia, kołowrotki, przyrządy szewskie, maszyna do miodu (wirówka), obrazy, stroje ludowe, krzyże, modlitewniki, książki, instrumenty muzyczne, aparaty fotograficzne, rzutniki i wiele innych.

Druga część została podzielona na część kuchenną z przedmiotami z nią związanymi, jest tu też kącik do prania. W tej części znalazło się również miejsce na materiały i przedmioty dokumentujące tradycje, które są po dzień dzisiejszy pielęgnowane w Borkach Wielkich np. Święto Piernika czy korony żniwne.

W Izbie Tradycji Śląskiej organizowane są tematyczne warsztaty: „Jak Ala i As uczyli pierwszych liter i umiłowania Ojczyzny”, „Od ziarenka do bochenka”, „Od kropelki do osełki”, „Jakie skarby skrywa stara izba”.

Izbę Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich można zwiedzać po uprzednim kontakcie z panią Anną Meryk pod numerem telefonicznym +48 698 788 047. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej niesamowitej i pełnej historii o Borkach Wielkich izby.