Izba Regionalna w Rozogach

– Moje strofy zietrz kołyse, Ponad Pusco, nad Zieluno, Nad Mysańcam, nad Rozogo, lecu słowa w dal natchniono – pisał przed laty Henryk Dąbrowski, którego określono mianem “ostoi kurpiowszczyzny na Mazurach”.

Ten nauczyciel, poeta, pisarz oraz twórca ludowy troszczył się o zachowanie dawnej mowy Kurpiów i wydał m.in. “Porednik do nakłucania mowy gwary kurpiowskiej w śkołach”. W 1953 roku przeniósł się z rodzinnej Dąbrówki do mazurskich Rozóg w powiecie szczycieńskim, gdzie został pierwszym dyrektorem szkoły rolniczej oraz twórcą Muzeum Mazursko-Kurpiowskiego. Warto dodać, że wielu mieszkańców Kurpiowszczyzny zasiedliło po 1945 roku miejscowości na Mazurach, a w samych Rozogach byli pierwszymi osadnikami.

Po śmierci Henryka Dąbrowskiego w 2012 roku wiatr nie przestał kołysać jego strof i nie przepadły gromadzone przez niego eksponaty, które stanowią obecnie przeważającą część ekspozycji prezentowanej przez Izbę Regionalną Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.

Mamy tutaj sprzęty domowe i gospodarskie z XIX/XX wieku, w tym różnego typu naczynia, narzędzia do obróbki lnu, butelki, przyrządy do wytwarzania masła oraz damski i męski strój kurpiowski w otoczeniu kurpiowskich palm wielkanocnych.

Historię Rozóg oraz miejscowości wchodzących w skład gminy przybliżają dwie tablice tematyczne zawierające reprodukcje zdjęć i kart pocztowych, uzupełnione zwięzłymi opisami. Część sali zajmują meble, które dawniej można było spotkać w tutejszych domach.

Osobne gabloty poświęcono panu Henrykowi (zawierają maszynopisy jego wierszy), a także innej znamienitej postaci wywodzącej się z tego regionu, Walerii Żarnoch (1908-1988), której ten pierwszy poświęcił książkę “Królowa Kurpiowszczyzny”. Od najmłodszych lat zajmowała się ona śpiewem, układaniem wierszy i tańcem, a dzięki swojej pracowitości spisała ponad 800 lokalnych pieśni. Nagrania z jej udziałem trafiły m.in. na wydaną przez Polskie Radio w 1997 roku płytę CD “Muzyka Źródeł. Kurpie – Puszcza Zielona”. W Izbie Regionalnej w Rozogach można posłuchać śpiewu pani Walerii oraz obejrzeć fragment występu jej zespołu z XX Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (1986), na którym zdobył on nagrodę główną – Złotą Basztę.

Dodajmy, że izba dostępna jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00.