Izba Pamięci w Lipianach
Tym razem zapraszamy Państwa do Lipian – niewielkiego i urokliwego, położnego nad jeziorem miasteczka na Pomorzu Zachodnim. 28 czerwca mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystym otwarciu Lipiańskiej Izby Pamięci.
Na zaproszenie pani Justyny Kowalczyk, Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipianach, oraz Burmistrza Lipian, Pana Bartłomieja Królikowskiego, nasi koordynatorzy regionalni – Kamila Krężel, Paula Sendra i Marceli Tureczek – wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Podczas otwarcia zgromadzeni mieszkańcy oraz goście wysłuchali wykładów prof. Radosława Skrockiego i prof. Edwarda Rymara. Izba prezentuje ciekawe zbiory historyczne i etnograficzne ukazujące przeszłość miasta. Gratką dla fanów sportu – kolarstwa jest wystawa poświęcona mistrzowi świata w kolarstwie szosowym i torowym Lechowi Piaseckiemu, który związany jest z Lipianami. Mistrz świata był również gościem podczas otwarcia wystawy.
Lipiańska Izba Pamięci prezentuje około 300 starannie wyselekcjonowanych artefaktów w trzech tematycznych salach. W pierwszej sali można zobaczyć eksponaty związane z polską historią Lipian, w tym pamiątki z czasów rozwoju przemysłu spożywczego, drzewnego i armaturowego w okresie PRL. Szczególną uwagę zwraca kolekcja przedmiotów związanych z lokalnym przemysłem oraz pamiątki sportowe, w tym zdjęcia i trofea Miejskiego Klubu Sportowego Stal Lipiany, założonego w 1946 roku, który do dziś rozgrywa mecze na Stadionie Miejskim przy ulicy Lipowej. W sali tej uhonorowano także najważniejszych mieszkańców, w tym wspomnianego Lecha Piaseckiego.
Druga sala przenosi zwiedzających w historię Lipian od XIII wieku do 1945 roku. Można tu zobaczyć dokumenty i artefakty związane z przynależnością Lipian do księstwa pomorskiego, Nowej Marchii oraz Niemiec.
Trzecia sala to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Znajdują się tu lokalne dzieła sztuki, a skosy ścian zdobi pięknie poprowadzona, czytelna linia czasu, ilustrująca kluczowe wydarzenia z historii Lipian. Ta sala doskonale łączy historię z estetyką, tworząc wyjątkową przestrzeń do refleksji nad dziejami miasta.
Fotorelację z otwarcia izby obejrzycie na naszym profilu Facebook.