Europejskie Dni Dziedzictwa w Namysłowie
7 września 2024 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku obchodzone są pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia” oraz projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”, w Namysłowie odbyło się spotkanie regionalne – warsztaty „Dziedzictwo wplecione w wiklinę”.
Uczestników przywitali: Leokadia Drożdż z Instytutu Śląskiego – koordynator regionalny na Śląsk Opolski projektu „Ocalone Dziedzictwa.”, Katarzyna Jaruszewicz-Kot – kierownik Działu Obiektów Muzealnych oraz Karol Kubicki – Główny Instruktor Działu Kultury w Namysłowskim Ośrodku Kultury.
Podczas spotkania wystąpił dr Marcin Musiał z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – koordynator projektu „Ocalone Dziedzictwa.”, który opowiedział zebranym jak można ocalić lokalne dziedzictwo, odwołując się do pracy w izbach pamięci m.in. na Śląsku Opolskim. Następnie Katarzyna Jaruszewicz-Kot (Izba Techniki Młynarskiej, Izba Regionalna w Namysłowie) – przedstawiła wielozadaniowość podległych jej izb.
Przeglądając profile Facebookowe tych izb, można zobaczyć, że tam naprawdę dużo się dzieje i to przez cały rok. Doktor Magdalena Przysiężna-Pizarska (Uniwersytet Opolski, współpracownik Instytutu Śląskiego) pokazała na prezentacji oraz opowiedziała o plecionkarstwie na opolskim Ostrówku. Natomiast pani Anna Meryk – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach Wielkich podzieliła się swoim doświadczeniem w prowadzeniu Izby Tradycji Śląskiej.
W dalszej części nestor opolskich plecionkarzy pan Tadeusz Taszycki (Chróścice) opowiedział o tym, jak należy obchodzić się z wikliną oraz przeprowadził warsztaty wyplatania z wykliny. Swoje dzieła uczestnicy warsztatu zabrali na pamiątkę ze sobą.
Po zakątkach Namysłowa uczestników warsztatów, „Rzemieślniczym szlakiem” oprowadził i opowiedział historię budynków Mateusz Magda z Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej.
Spotkanie prowadziła Leokadia Drożdż, która opowiedziała również o przygotowanej wspólnie z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską ekspozycji przedmiotów z wikliny, rękodzielnictwa, które na naszych oczach zanika. Można ją zobaczyć w holu na III piętrze Instytutu Śląskiego.
W Spotkaniu regionalnym uczestniczyli przedstawiciele następujących izb: Chałpka Starzików w Bogacicy, Izba Tradycji w Byczynie, Izba Tradycji w Oleśnie, Szkolna Izba Regionalna w Opolu, Izba Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich, Szeptuchowo – pod trzema miotłami w Jasionie, Izba Regionalna w Namysłowie, Izba Techniki Młynarskiej w Namysłowie,.
Bardzo dziękujemy za uczestnictwo i podzielenie się swoim doświadczeniem w wyplataniu przedmiotów z wikliny oraz w prowadzeniu izb. Z informacji zwrotnych jakie otrzymujemy, wnioskujemy, że było warto: „Wykłady ciekawe, wycieczka po mieście udana, pogoda dopisała, atmosfera super, podziękowania dla prowadzących i organizatorów. To było piękne i wartościowe spotkanie”.
Emilia Cybulska przygotowała filmik, abyśmy mieli co wspominać. Dziękujemy Emilko.