Cztery izby z Pomorza Zachodniego w „Ocalonych Dziedzictwach”!
Ostatnia wizyta naszego zespołu na Pomorzu Zachodnim była niezwykle owocona dla rozwoju projektu „Ocalone Dziedzictwa”. Do programu „Ocalone Dziedzictwa” dołączyły bowiem cztery kolejne izby, które podpisały z nami umowy partnerskie.
Do finalizacji tych porozumień doszło podczas wrześniowej wizyty naszego zespołu, który był reprezentowany przez Koordynatora Programu Marcina Musiała, Koordynatora Regionalnego na Pomorze Zachodnie, Agaty Jankowskiej oraz Michała Surowca z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
Kto zdecydował się o dołączeniu do naszej drużyny? Z dumą przedstawiamy Wam świeżo-przyjęte w nasze szeregi izby pamięci.
Izba Pamięci w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury mieści się w niezwykłym budynku Muzeum Pałacowego. Izba pod nazwą „Nasz Dom” powstała z inicjatywy Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury – Renaty Teresy Korek. Zbiory pochodzące z hojnych darów mieszkańców miasta i gminy zajmowały początkowo tylko jedno pomieszczenie. Wkrótce udało się zorganizować dwie ekspozycje : „Izbę Chłopską” i „Salonik Mieszczański”. Otwarcie Izby obudziło chęć dalszych poszukiwań i pozyskiwania przedmiotów – świadków kultury materialnej regionu. Gromadzenie eksponatów trwało więc nadal. Wkrótce było ich już tyle, że trzeba było pomyśleć o dużej przestrzeni ekspozycyjnej. I za to trzymamy kciuki!
Izba w Trzcińsku-Zdroju oficjalnie została otwarta w listopadzie 2013 roku. Ogromne wrażenie robi między innymi zrekonstruowane koło młyńskie, które kręci się, poruszane wodami Rurzycy przepływającej pod budynkiem (rzeczkę widać przez szklaną podłogę!). Na parterze zgromadzono wiele przedmiotów życia codziennego w dawnym Trzcińsku, zarówno niemieckim, jak i polskim. Na parterze jest umiejscowiona wystawa etnograficzna, w której znajdują się eksponaty ze zbiorów stowarzyszenia, szkół, biblioteki miejskiej. W gablotach znajdują się znaleziska z czasów prehistorycznych, z kancelarii Hitlera, która mieściła się przy Alei Wolności oraz przedmioty, którymi się posługiwano. Na tablicach możemy zobaczyć opis powstania Trzcińska – Zdroju, opis kościołów znajdujących się na terenie gminy Trzcińska – Zdroju, na innych widzimy opis bram, baszt, murów.
Historyczna Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Koszalinie została utworzona w pomieszczeniach Zespołu Szkół Plastycznych. Odtworzono w niej między innymi celę więzienną lat stalinowskich. W innym pomieszczeniu znajdziemy eksponaty związane z umundurowaniem, uzbrojeniem, dokumentami i innymi pamiątkami związanymi z walką i oporem żołnierzy niezłomnych.
Izba Pamięci Stołczyna to prawdziwa perełka północy Szczecin. Oddana do użytku podczas tegorocznej Nocy Muzeów izba została utworzona przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Stołczyna. Pochwalimy się także, że przy jej powstaniu swój wkład miała nasza Koordynator Regionalna Agata Jankowska. Stowarzyszenie Przyjaciół Połczyna uznało, że po organizacji serii wystaw czasowych – nadszedł czas by zgromadzonym zbiorom znaleźć odpowiednie i trwałe miejsce ekspozycji. Udało się to dzięki wsparciu Urzędu Miasta Szczecin.
Cieszymy się, że teraz możecie liczyć także na nas.